همه‌چیز درباره کابینت پلی گلاس

یکی از مهم‌ترین اجزای آشپزخانه کابینت‌ها هستند که علاوه بر کاربردی که دارند با رنگ و طرح و نقششون به فضای آشپزخانه زیبایی می‌بخشند. یکی از انواع کابینت هایی که هم زیبایی و درخشش قابل‌توجهی دارد و هم دوام و طول عمر بالایی دارد کابینت پلی گلاس است.

کابینت پلی گلاس یکی از اعضای خانواده کابینت‌های «گلس» ‌است پلی گلاس بهترین نوع این کابینت است که هم از لحاظ مقاومت و هم از لحاظ شفافیت و درخشندگی نسبت ب بقیه اعضای این خانواده برتر است.

شفافیت و درخشندگی این نوع کابینت به گونه‌ای است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند .مشهورترین عضو این خانواده هایگلاس است .

کابینت پلی گلاس چگونه ساخته می‌شود؟

کابینت پلی گلاس مانند کابینت های گلاس از ام دی اف خام تشکیل شده است .تنها تفاوت این دوکابینت در روکش بیرونی آن‌ها است که این دو کابینت را از هم متمایز می‌کند. ورق ام دی اف یک لایه‌ی نازک ملامینه روی آن قرار دارد اما در ورق های گلاس یک لایه‌ی خیلی نازک پلکسی‌گلاس روی لایه ملامینه قرار می‌گیرد و در ورق پلی گلاس غیر از این لایه‌ها یک لایه‌ی نازک پلی استر هم قرار می‌گیرد.کابینت پلی گلاس ازنظر ظاهری شبیه کابینت های گلاس است ولی به دلیل وجود لایه بیرونی پلی استر در پلی گلاس مقاومت بسیار بالاتری نسبت‌ به کابینت های گلاس دارد. رنگ نهایی این کابینت با توجه به رنگ لایه ملامینه که زیر پوشش پلی استر قرارگرفته است تعیین می‌شود زیرا لایه‌ی پلی استر لایه‌ای شفاف و بدون رنگ است .

کابینت پلی گلاس

تفاوت هایگلاس و پلی گلاس

۱.اولین تفاوت هایگلاس و پلی گلاس در شفافیت آن‌هاست پلی گلاس شفاف‌تر و درخشنده‌تر است

۲. هایگلاس بعد از مدت کمی خط و خش می‌افتد و لک‌های دست روی آن باقی می‌ماند و پاک کردنش سخت‌تر می‌شود درصورتی‌که در پلی گلاس به‌راحتی خط و خش نمی‌افتد.

۳.در های گلاس باید مراقب باشیم که با مواد شوینده تماس پیدا نکند ولی پلی گلاس نسبت به مواد شوینده مقاوم است، البته باید به این نکته توجه کنیم که نباید برای پاک کردن پلی گلاس از مواد اسیدی و مواد پاک‌کننده قوی استفاده کنیم .

۴.در های گلاس در صورتی که نور آفتاب مستقیم به آن بتابد بعد از مدتی باعث تغییر رنگ در رنگ‌های روشن می‌شود ولی پلی گلاس این خصوصیت را ندارد و مقاوم تر است.

۵. تفاوت دیگر این است که در پلی گلاس  هر دو طرف ورق طرح دارد یعنی یک طرف براق ویک طرف مات است اما در ورق هایگلاس فقط نمای بیرونی آن مات یا براق است و نمای داخلی ملامینه سفید یا روکش پی وی سی است .

۶.از لحاظ قیمت پلی گلاس بالاتر از های گلاس است.

۷. در کل دوام و ماندگاری پلی گلاس نسبت‌ به هایگلاس بیشتر است و سال‌های بیشتری سالم و بدون تغییر باقی می‌ماند .

‌مزایا و ویژگی‌های کابینت پلی گلاس

۱. در برابر نور مستقیم آفتاب مقاوم است و تغییر رنگ نمی‌دهد .

۲. مقاوم در برابر مواد شوینده سبک

۳. پلی گلاس به دلیل براقیت و درخششی که دارد مناسب آشپزخانه‌های کوچک است زیرا باعث می‌شود که فضای آشپزخانه بزرگ‌تر نشان داده شود.

۴. تمیز کردن پلی گلاس بسیار آسان است و با یک دستمال مرطوب به‌راحتی پاک می‌شود.

۵. تنوع رنگی بالایی دارد و این رنگ  مربوط به لایه ملامینه ای است که زیر لایه پلی استر قرار دارد.

معایب کابینت پلی گلاس

۱. در هنگام برش کاری اگر از نیروی کار ماهر و متخصص استفاده نشود لبه های کار لب پر می شود.

۲. قیمت پلی گلاس از هایگلاس بالاتر است .

۳. لک شدن این کابینت ها از دیگر کابینت ها بیشتر است و باید مرتب آن را  تمیز نمود .

۴. اگر بخواهیم یک عیب پلی گلاس را به شما بگوییم باید متذکر شد که این مدل کابینت تنوع رنگ و مدل زیادی ندارد؛ از این رو برای کسانی که می‌خواهند کابینت معمولی اما با دوام زیادی داشته باشند گزینه بسیار خوبی هست.

کلام آخر

همان طور که اشاره شد پلی گلاس، ظاهر درخشنده و بسیار پرنوری دارد و مانند شیشه یا آینه، تمام نوری که بدان می‌تابد را منعکس می‌سازد. ازین رو مانند یک منبع نور بسیار عالی در آشپزخانه شما می‌درخشد و نمای بسیار مدرن و امروزی را به آشپزخانه شما می‌بخشد.ونکته آخر اینکه در هنگام خرید به کیفیت مغز ورق و نوع پرس شدن ورق توجه کنید که ورق صاف و یکدستی داشته باشید.