کابینت های گلاس چیست ؟

ورق هایگلاس در کابینت هایگلاس از چوب ام دی اف ساخته‌شده و با نوعی پلاستیک به نام پلکسی‌گلاس روکش شده‌است. این روکش در یک سمت از ورق هایگلاس وجود دارد و در سمت دیگر با لایه‌های ارزان تر پوشش داده می‌شود ورق های « هایگلاس » در سمتی که پلکسی‌گلاس وجود دارد ضد آب بوده و در سمت دیگر مقاومت آن بستگی به کیفیت روکش استفاده شده دارد.

این کابینت جزء کابینت‌های مدرن محسوب می‌شود. و دارای تنوع رنگ و طرح زیادی می‌باشد.از انواع کابینت های گلاس میتوان به هایگلاس مات ، هایگلاس براق ، هایگلاس اکلیلی ، هایگلاس ساده و طرح‌دار اشاره کرد .

معنی هایگلاس

سطح ورقه‌ های « هایگلاس »  حالت شیشه‌ای دارد که این ویژگی موجب شده که عموماً تصور کنند کلمه «گلس» از لغت شیشه (glass) در لاتین گرفته‌شده درصورتی‌که این واژه در اصل (high gloss) به‌معنای درخشندگی زیاد است.

کابینت هایگلاس

مزایا و معایب کابینت هایگلاس

مزایا

مقاومت بیشتر نسبت به ام دی اف در برابر رطوبت . این مزیت به دلیل استفاده از روکش پلکسی‌گلاس در ورق های « هایگلاس » است که در ورق‌های ام دی اف وجود ندارد. ولی اگر این روکش آسیب ببیند این مقاومت از بین رفته و میزان آسیب‌پذیری کابینت بالا می‌رود.

تنوع بالای طرح و رنگ

یکی دیگر از مزیت‌های کابینت هایگلاس تنوع بالای طرح و رنگ می‌باشد که این مزیت باعث می‌شود انتخاب را آسان‌تر کند و هر سلیقه ای را راضی کند. کابینت هایگلاس به رنگ‌های سفید ، مشکی ، قهوه‌ای ، کرمی ، قرمز ، سبز ، آبی ، بنفش و … تولید و عرضه می‌شود .

تمیز کردن آسان

کابینت هایگلاس به دلیل سطحوح صاف و درخشنده خود خیلی راحت با یک دستمال میکروفایبر یا نخی تمیز می‌شود و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست .

انعکاس نور

کابینت هایگلاس به دلیل سطح درخشنده و صیقلی که دارد نور را به‌خوبی منعکس می‌کند و این ویژگی در آشپزخانه‌های کوچک بیشتر کاربرد دارد، زیرا باعث بزرگ‌تر جلوه دادن فضای آشپزخانه می‌شود.

قیمت مناسب

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کابینت های گلاس قیمت مناسب آن است .قیمت کابینت هایگلاس کمی بالاتر از کابینت ام دی اف است ولی از کابینت‌های ممبران و چوب روکش چوب  بسیار مناسب تر است.

در بازار ۲ نوع ورق هایگلاس وجود دارد ورق هایگلاس خارجی یا ترک و ورق های گلاس ایرانی که ورق هایگلاس ترک قیمت بالاتری نسبت به ورق هایگلاس ایرانی دارد ولی گرانترین ورق های گلاس ترک هم از قیمت کابینت‌های ممبران ،چوب و روکش چوب بسیار مناسب‌تر است.

کابینت هایگلاس

معایب

لکه و اثر انگشت

یکی از معایب کابینت‌های هایگلاس این است که به‌راحتی لکه و اثر انگشت روی آن باقی می‌ماند و باید مرتب آن را تمیز کرد.

تغییر رنگ

کابینت هایگلاس با پلکسی‌گلاس روکش شده‌است و این روکش از جنس پلاستیک است به‌همین دلیل ممکن است براثر عوامل متعددی از جمله :گرما و حرارت آشپزخانه ،تابش مستقیم نور خورشید ،استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن به‌مرور زمان تغییر رنگ دهد .احتمال تغییر رنگ در کابینت هایگلاس با رنگ سفید بیشتر است .

خش پذیری بالا

کابینت هایگلاس به دلیل سطوح صاف و صیقلی که دارند آسیب‌پذیرتر هستند،در برابر خط و خش مقاومت بالایی ندارند و خیلی زود در اثر برخورد اجسام تیز و سخت خش برمی‌دارند پس به مراقبت بیشتری نسبت‌به کابینت‌های دیگر نیاز دارند .

برای مشاوره رایگان با نجار باشی تماس بگیرید.