کابینت چوبی

چوب یکی از محبوب ترین متریال های حال حاضر برای کابینت ، کمد و … در جهان است که افراد زیادی معمولا چوب را برای زیبایی خانه خود انتخاب میکنند و این بخاطر لوکس و مدرن بودن چوب است که هیچ وقت هیج چیز نتوانسته در زیبایی جای چوب را بگیرد

زیبایی

به علت وجود رگه های زیبا در چوب ، کابینت های چوبی همیشه از ویژگی ظاهری خاصی برخوردار بوده اند و همین طور میتوان به این نکته اشاره کرد که هر چوبی ظاهر خاص خود را داراست و زیبایی و رگه ها در هر برشی ازچوب متفاوت است.

انعطاف

در بحث انعطاف پذیری چوب در زمان خام بودن آن می توان گفت به اصطلاح ابزار خوری بالایی دارد و کمتر کسی برای شکل دادن به چوب دچار مشکل می شود.

دوام

قطعا میدانید چندین نوع چوب برای ساخت کابینت های چوبی مورد استفاده قرار میگیرند که در همین مقاله به آن ها اشاره شده است اما با توجه به جنس آن ها مقاومت و دوام آنها نیز فرق دارد و همچنین با توجه به جو جغرافیایی نمیتوان در یک آب وهوای ثابت (مثلا با رطوبت بالا) از همه چوب ها استفاده کرد.

تنوع

چوب نسبت به بقیه متریال های موجود برای ساخت کابینت از تنوع بیشتری برخوردار است همچنین چوب از رنگ پذیری بسیار بالایی برخوردار است.

هزینه

به علت عدم نیاز به نیروی کار زیاد معمولا هزینه نصب و ساخت در کابینت های چوبی پایین است. اما این نکته فراموش نشود که با توجه فراوانی کم چوب در طبیعت هزینه خرید چوب طبیعی بالاست.

کابینت های چوبی یک عنصر کلاسیک در هر آشپزخانه به حساب می آیند. کابینت های چوبی تقریباً با هر سبک تزئینی سازگاز هستند و این باعث میشود از محبوبیت خاصی برخوردار باشند و مشتریان معمولا یکی از اولویت های یک تا سه انتخاب های خود را کابینت های چوبی در نظر بگیرند.

اگرچه اکثر کابینت ها از چوب های محکم و مقاوم ساخته می شوند ، اما این مواد اغلب به عنوان روکش روی یک لایه مانند تخته سه لا برای کاهش هزینه ها استفاده می شود. گزینه های دیگری مانند لمینت  و ترمو فویل ، موارد دیگری هستند که با هزینه ای کمتر ، نمایی از یه چوب و روکش مقام را ارائه می دهند.

 قبل از اینکه کابینت های چوبی را انتخاب کنید ، بدانید که با تغییر میزان رطوبت ، آنها به راحتی تاب می خورند. به همین دلیل مهم است که اقدامات و فرآیند های لازم روی چوب قبل از خروج از کارخانه انجام شود. البته بهتر است حتما برای استحکام و عدم تاب خوردگی روی چوب ها روکش کشیده شود.

کابینت چوبی

انواع کابینت چوبی

  1. چوب بلوط قرمز

بلوط قرمز برای کابینت های آشپزخانه چوبی محکم ، بادوام و نسبتاً ارزان است. این مدل در طیف گسترده ای از سبک ها و پوشش ها موجود است و بیشتر اوقات برای سبک ها و طرح های سنتی استفاده می شود.

  1. چوب بلوط سفید

بلوط سفید به اندازه همتای قرمز خود با دوام و حتی کمی محکم تر است. بلوط سفید با زنگ های طلایی بیشتر ، دانه ای لطیف تر دارد و اغلب برای کابینت های سفارشی ، به ویژه برای هنرها و صنایع دستی ، مورد استفاده قرار میگیرد.

  1. چوب افرا

افرا چوبی با رنگ روشن است که کمی گرانتر از بلوط است اما چگالی کمتری دارد. افرا که یک انتخاب محبوب برای کابینت های پیش ساخته و سفارشی است ، دارای رنگ پذیری خوبی است ، اما اغلب برای رسیدن به ظاهری مدرن ، با روکش آن را می پوشانند.

  1. چوب Hickory

گیاه Hickory ، سبک تر از بلوط است اما از نظر استحکام مشابه است و مانند افرا ، رنگش مایل به زرد است البته Hickory یک چوب نادر در جهان است چون فقط در مناطقی خاص رشد کرده و یافت می شود

  1. چوب گیلاس

چوب گیلاس آنقدر سخت هستند که می توانند در برابر ضربه و آسیب مقاومت کنند. ظرافت و رسمی بودن در صورت استفاده برای برخی سبک های سنتی ، تطبیق پذیری گیلاس همچنین می تواند به آشپزخانه ظاهری مدرن ببخشد. چوبی صاف دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که با گذر زمان تیره می شود.

  1. چوب توس

توس چوبی مقاوم که کمی تیره تر از افرا است و همین طور گران قیمت تر. پس از رنگ آمیزی ، ظاهری مشابه چوب آلبالو یا افرا بخود میگیرد .

  1. چوب زبان گنجشگ

زبان گنجشگ از نظر استحکام و دوام به بلوط شباهت دارد ، اما دارای رنگ روشن و شکل برجسته تری است و بیشتر در پروژه های مربوط به کابینت آشپزخانه بکار می رود.

  1. چوب کاج

کاج تنها گونه چوب نرم است که معمولاً برای کابینت سازی استفاده می شود و دارای رنگ زرد کمرنگ است . کاج سفید شرقی و کاج سفید غربی دو نوع چوب معروف از چوب کاج هستند که مورد استفاده قرار میگیرند.

مزایای کابینت آشپزخانه چوبی

    لوکس و زیبا ترین سبک در میان کابینت های آشپزخانه

    دوام و مقاومت بالا و عمر طولانی

    امکان ترمیم و رنگ آمیزی مجدد درب

    امکان حکاکی طرح مورد نظر روی درب ها

معایب کابینت آشپزخانه چوبی

    در این سبک اگر از رنگ بی کیفیت استفاده شود ممکن است رنگ کدر شود یا لب پر ، پیشنهاد می‌کنیم در این مورد حتما با تیم نجارباشی در تماس باشید

    محدودیت در انتخاب نوع چوب طبیعی برای ساخت کابینت به دلیل محدودیت نوع درختانی که خاصیت استفاده را دارند.

    کابینت چوب نسبت به اشیا تیز و برنده آسیب پذیر است

    امکان باد کردن و تغییر ظاهر البته در صورت استفاده در مدت زمان طولانی و عدم نگهداری درست